Lägger locket på om anbuden för nya kommunhuset

Nu tar kommunen nästa steg i den hyresvärdsupphandling som ska resultera i ett nytt kommunhus.

Fastighetsaktörerna har möjlighet att köpa den gamla kommunhustomten, bygga nytt och hyra ut till kommunen.

Fastighetsaktörerna har möjlighet att köpa den gamla kommunhustomten, bygga nytt och hyra ut till kommunen.

Foto: Anette Östlund

Enköpings kommun2022-10-13 11:55

För en månad sedan löpte tiden ut för intresserade fastighetsaktörer att anmäla sitt intresse för att få delta i hyresvärdsupphandlingen.

Enköpings kommun har tidigare bestämt att inte bygga ett nytt kommunhus i egen regi utan istället hyra in sig hos en fastighetsägare.

Hur många som visade intresse i detta skede vill man inte säga eftersom just antalet kan påverka kommande förhandlingar.

– Vi vill ju få till den bästa dealen och just nu är det i ett känsligt läge, förklarar Åsa Svedjetun, konsult på Arcus, som jobbar åt Enköpings kommun med processen för hyresvärdsupphandlingen.

De som deltagit i anbudsansökan är antingen aktörer som redan äger en fastighet som kan bebyggas eller byggas om, max 600 meter från torget eller någon som vill köpa den gamla kommunhusfastigheten, bygga kommunhus och hyra ut till kommunen.

Kommunen har nu utvärderat ett antal av dessa aktörer och erbjuder dem att gå vidare i processen.

– Sista november vill vi ha deras första anbud, där de bland annat ska visa på ritningar hur de tänkt sig lösningen. I ett senare skede handlar det om hyresnivåer, säger Åsa Svedjetun.

I början av mars hoppas hon att få in de slutliga anbuden som ska utvärderas enligt fastslagna utvärderingskriterier. Under våren 2023 räknar kommunen med att ta beslut om hyresvärd att teckna avtal med.

Det nya kommunhuset ska ha plats för 450 personer. Tanken är att anpassa lokalerna till framtidens arbetssätt, det vill säga ta hänsyn till att allt fler vill varva kontorsjobb med distansarbete.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!