Westerlundska erbjuder musikprofil på teknik och natur

Skolverket har gett Westerlundska gymnasiet klartecken att införa musikprofil på de högskoleförberedande programmen.

En särskild musikvariant ska införas på ekonomi, teknik, natur och samhäll.

En särskild musikvariant ska införas på ekonomi, teknik, natur och samhäll.

Foto: Wade Payne / AP / TT

Enköping2022-06-09 10:00

EP har tidigare rapporterat om att gymnasiet har ansökt om att få ha musikvarianter av teknikprogrammet, ekonomiprogrammet, naturvetenskapliga programmet och samhällsvetenskapliga programmet.

Nu har Skolverket beviljat ansökningarna. Från och med läsåret 2023/2024 får Westerlundska införa nyheten i sitt programutbud.

Till en början ska tolv elever om året få plats. Den som vill gå utbildningen antas efter antagningsprov. Det rör sig om 400 poängs musikkurser på tre år.

Programrektor Evamari Holmgren Stenlöf har liknat musikprofil med NIU (nationell idrottsutbildning) i exempelvis fotboll.

– Det här är samma tänk, men här blir det "elitmusik", har hon sagt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!