FBK kan sätta pricken över i

Foto: Anders Forngren

Krönika2018-10-27 08:00

Ibland kan det kännas som att idrotten allmänt är på väg ner i EP-området.

Det kommer perioder när känslan är att merparten av matchtexter som undertecknad skriver handlar om förlustmatcher där "insatserna" har varit bra och att "lagen är på rätt väg".

VM i sportfloskler.

Men allt är på inget vis mörkt och dunkelt. Trots att Fanna BK:s damer och Håbo FF kommer att få kliva ner ett hack i seriesystemet, så finns det härliga ljuspunkter på den lokala fotbollshimlen.

Eller vad sägs om två seriesegrar, en andraplats (Fanna BK 2) och topplaceringar för flera nystartade lag (Syrianska, Håbo FF United, Enköpings SK 2)?

Att Enköpings SK rusat genom trean i år och tar klivet upp i division 2 kan inte ha undgått någon. Men man är inte ensamma segrare den här säsongen.

Örsundsbro IF har stått för en mycket stark insats i division 7 och kunde efter 18 spelade omgångar titulera sig seriesegrare och kommer att spela i sexan nästa säsong.

Framför allt har man visat upp en stark defensiv och släppt in minst mål – 19 stycken på 18 matcher – av samtliga lag i serien. Lägg därtill fjärde mest mål framåt och det slutar med en välförtjänt uppflyttning för Örsa-gänget.

Håbo FF 3, eller Håbo FF United som de ju egentligen heter, startades inför säsongen. De slutade på en hedervärd fjärdeplats i åttan. En placering bakom ESK:s andralag, som för den delen också gjorde sin första säsong.

Och idag spelar Fanna BK en avgörande match i kvalet till trean. En vinst mot Vaksala skulle sätta punkt för en sammantaget mycket trevlig säsong för den lokala fotbollen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!