Det sjunde nyförvärvet är nu presenterat. 26-årige Edvin Johansson ansluter till laget. Forwarden kommer senast från Surahammar men har de senaste fyra säsongerna tillhört Köping i hockeyettan. Där tränades han i två säsonger av ESK:s nuvarande tränare Patrik Fagerlund.
– Edvin är en tvåvägsspelare med en troligt explosiv och intensiv skridskoåkning som styrka och i kombination med ett uppoffrande spel är det ingredienser som uppskattas i alla lag. Han är också ett föredöme vid sidan av isen vilket också är egenskaper som vi i ESK värderar högt, säger ESK:s sportchef Alexander Edstein till lagets hemsida.
Klart: Johansson har skrivit på för ESK
Efter fyra säsonger i Köping blir det nu ESK för Edvin Johansson. Forwarden följer efter sin tidigare tränare Patrik Fagerlund.
ESK har presenterat sitt sjunde nyförvärv inför säsongen.
Foto: Anders Hallman/Arkiv
Edvin Johansson
Född: 27 februari 1994 i Västerås
Moderklubb: Västerås IK
Position: Forward
Karriären i hockeyettan: 60 poäng på 153 matcher. Snittar 0,4 poäng per match.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!