Jonatan Berggren gör sig redo för sitt första JVM med Juniorkronorna. Det kunde ha varit hans andra mästerskap om inte en skada satt stopp förra vintern.
– Jag såg honom framför allt på U18-VM ifjol och då var han kanske Sveriges absolut bäste forward och vann väl den interna poängligan om jag inte minns fel. Han var med oss under sommaren sen och såg bra ut, men sen kom skadan tyvärr. Därefter har han ju rehabat så ett tag visste vi inte riktigt var vi hade honom, säger förbundskapten Tomas Montén.
– Men under hösten nu har han kommit tillbaka dit han var och hittat tillbaka till den där speeden som han besitter. Varje träning gör att han blir bättre och bättre, och hade VM gått i april hade säkert haft en ännu bättre Jonatan Berggren. Men framför allt är det roligt att han är tillbaka och han tog sig igenom den här erfarenheten på ett bra sätt.
Att han blev uttagen i år kom kanske därför inte som någon överraskning och Berggren har stått för en bra höst i Skellefteå.
– Det är en speedig och skicklig hockeyspelare som kan göra de där grejerna sm man inte kan lära ut. Han spelar utifrån varje situation och bryter ofta mönstret. Det är kvalitéer vi vill ha.
Jonatan får ju stort förtroende i Skellefteå. Vilken roll ger du honom i Sverige?
– Det är en liknande roll. Han är ju här för sina offensiva kvalitéer. Vi har ju tittat på hur Skellefteå använder honom och han får en liknande roll hos oss, avslutar förbundskaptenen.