För tre veckor sedan, efter fem raka förluster i träningsmatcherna, pekade han på den hårda träningsdosen.
"Jag kan inte se att det finns många lag som tränat så hårt som vi gör, och gjort på flera säsonger. Men det får heller aldrig vara något vi lutar oss mot vid förluster, att vi är nedtränade. Det är en anledning, men inte en ursäkt".
När seriespelet väntar på tredje omgången, en inte minst mentalt viktig hemmamatch mot Huddinge på söndag, har ESK fortsatt att förlora. Fyra matcher till. 1-4 mot Wings och 0-3 mot Hanviken i serien.
– Klart vi inte är nöjda, men det handlar om hela vårt förhållningssätt och nu är det en självförtroendefråga. Men ett mål på två matcher är för dåligt.
Du säger att ni är på rätt väg och att linjerna sitter. Vad har varit bra?
– Styrspelet, forecheckingen och vi är solida i vårt försvarsspel. Jag tycker inte att vi har bjudit på så mycket och spelar ingen chanshockey. Men vi är långt i från klara, långt i från.
Nordenberg har haft rollen som både sportchef och tränare, säsongen 18/19 båda samtidigt, kommit tillbaka nu.
Han pekar på tuffa ekonomiska förutsättningar, stora skillnader mellan lagen på den här nivån och den interna kulturen.
Men är skillnaden i förutsättningarna så stor jämfört med säsongerna 2018 och 2020 när ESK kunde gå till Allettan och radade upp vinster under hösten?
– Svårt för mig att säga. Jag klev av på våren 2020 där, men vi har haft ett par säsonger nu där spelarna inte är vana vid att det ställs krav och allt har varit lite för mysigt, säger han.
– När man bygger nytt tar det tid att förändra. Resultaten är en förstås konsekvens av prestationerna, men basen sitter, grundspelet sitter och vi håller på att skapa oss en ny identitet.
Du brinner fortfarande för det här?
– Ja, det är klart. Jag visste vad jag gav mig in på.
Kommer vi att se förändringar i truppen?
– Det är ett ständigt pågående arbete, säger han, och återkommer i nästa andetag till de ekonomiska förutsättningarna i Enköping, som han önskar vore bättre.
Som man får kompensera med att vara den klubb som lyfter upp flest egna spelare..?
– Ja, och det är vi jättestolta över, men A-laget och juniorhockeyn går också hand i hand när det gäller förhållningssättet. Det är därför vi satsat ännu mer på ledarsidan där nu.