"Loket" fick med sig poäng från Alfta

Lokomotiv Grillby fick med sig en poäng i bortamötet med Alfta. 5-4 slutade matchen efter straffar.

Timothy Westlund var Lokets bästa spelare.

Timothy Westlund var Lokets bästa spelare.

Foto: Anders Hallman

Innebandy2021-10-30 21:00

Lokomotiv Grillby hade det tungt redan innan matchstart mot Alfta.

– Vi fick en del avhopp på morgonen så vi fick åka med bara tio utespelare, det blev en rejäl utmaning, sa Lokets tränare Martin Ramström och tillade:

– Alla killar visade verkligen otrolig inställning, den klart bästa den här säsongen.

När väl matchen inleddes var det också Loket som dominerade.

– Vi var riktigt bra i den första perioden, sa Ramström.

Johan Alveus nätade tidigt och även om Alfta kvitterade omgående gjorde Jakob Fertig och Alveus igen att Loket kunde gå till den första vilan i tvåmålsledning.

– De tog över lite i andra perioden, vi blev lite för stillastående i försvarszon, menade Ramström.

Hemmalaget kröp lite närmare genom att sätta 2-3 i den andra perioden. I inledningen av slutakten lyckades Alfta både kvittera och ta ledningen. 

– Kändes tungt men vi bestämde oss för att verkligen gå för det sista åtta minuterna, berättade Ramström.

Lagets främste för dagen, Timothy Westlund, hittade Albin Pettersson som kunde trycka in 4-4 och därmed rädda med en poäng hem.

– Med tanke på förutsättningarna är jag nöjd med en poäng men ändå lite besviken eftersom vi ledde och spelade så bra i första perioden, avslutade Ramström.

Matchfakta

Division 2 GUD

Alfta-Lokomotiv Grillby  5-4 (1-3, 1-0, 2-1, 0-0, 1-0)

Målen: 0-1 (4,16) Johan Alveus, 1-1 (4,32) Patrik Ahlgren, 1-2 (5,30) Jakob Fertig, 1-3 (19,26) Johan Alveus, 2-3 (36,20), 3-3 (44,16) Samuel Martinsson, 4-3 (48,50) Samuel Martinsson, 4-4 (54,17) Albin Pettersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!