Sjätte raka hemmasegern nu..
– Vi ska stänga hemma, det bara är så.
Men han säger att det här mer var en stark kämpainsats, hela matchen.
– Inte som mot lag vi leder med 17-8. Jag tycker Täby har blivit bättre sedan vi mötte dom i höstas.
Skadelistan förlänges, i alla fall temporärt, när Ludwig Isegren leddes ut av sina ledare efter slutsignalen.
Med ungefär tio minuter kvar inväntade Ludwig Åse ett passningsläge till Isegren. Ludde tar emot bollen, avancerar in och skjuter 28-24 i samma ögonblick som han åker i golvet. Det blir uppehåll några minuter och Isegren får hjälp att halta ut med värk i knäet.
– Han har ingen historik av knäskador. Förhoppningsvis vaknar han i morgon och är lite öm bara, eller också får man kolla upp det. Man vet ju aldrig.
En som däremot väntar på magnetröntgen för en meniskskada är Gustav Odeheim. Antingen operation eller fortsatt vila för kaptenen.
– Han skulle kunna spela försvar, men det är i anfallet vi skulle behöva honom.
Tillbaka, efter ett visserligen kortare uppehåll än Axel Ring, men ändå spelsugen var Viktor Berg von Linde. Han var en av fyramålsskyttarna när han skjutit in sig, men hade begränsat med speltid på grund av orken.
– Foten är bra, det är bara en flåsfråga efter förkylningen som drabbat fler i laget.
En match där EHF visade både topp och bredd, från Hampus Wallin i målet och framåt.
Fakta
handboll, division 1 norra
EHF-Täby 35-30 (16-13)
Bästa målskyttar, EHF:
Axel Abrahamsson, 7, Filip Eriksson, 5, Viktor Berg von Linde, Adam Skogäng och Axel Ring, 4, Anton Segersten, 3
Publik: 275