Ebbas show: Tio mål när EHF stängde ner Borlänge

I upplösningen av säsongen har EHF-damerna börjat hitta formen. Under lördagen krossade man Borlänge på hemmaplan.

Ebba Salomonsson, EHF

Ebba Salomonsson, EHF

Foto: Anders Hallman

Handboll2025-02-02 12:40

EHF-damerna tog emot tabelljumbon Borlänge på hemmaplan. En lätt match på pappret, men jobbet skulle göras för att klättra i tabellen.

Jennifer Hagman öppnade målskyttet efter 1.30. Efter det var det inget snack om vilket lag som skulle lämna golvet med två poäng. En storstilad insats senare kunde slutresultatet skrivas till 34-16.

– Idag gjorde vi en av de bättre matcherna från oss. Vi förlorade mot dem borta och de är lite luriga. Men alla gör det jättebra idag, försvaret och båda målvakterna gör det jättebra. De räddar straffar, sen kontrar vi in mål som vi aldrig gjort förut, säger EHF-tränaren Mathias Eriksson och fortsätter:

– Det tog säkert tio minuter innan vi gjorde mål i andra halvlek. Vi har haft problem under säsongen med att vi är lite sega i andra halvlek. Det visade sig lite, men skillnaden mot tidigare i säsongen var att vi inte släppte in något heller. Vi hade himla bra försvar.

Ebba Salomonsson kom igång ordentligt och gjorde en tredjedel av Enköpingsmålen – tio stycken. Utöver att berömma henne och näst bästa målskytt Lovisa Wigh passar EHF-tränaren på att ösa beröm över gruppen.

– Hela den här säsongen har de varit väldigt målmedvetna och tränat mycket. Nu börjar det släppa i de sista matcherna. Jag är jätteglad för deras skull, de får visa hur bra de är. 

Tror du att man får behålla samma stomme i laget till nästa säsong?

– Vi hoppas på det och vi har inte fått några andra signaler på att någon ska sluta. Om den här gruppen fortsätter som de har gjort över nästa säsong också tror jag att de kommer att ligga högre upp än idag. 

EHF – Borlänge

Resultat 34-16 (18-8)

Bästa målskyttar:

Ebba Salomonsson 10
Lovisa Wigh 6
Martina Vig 5
Jennifer Hagman 3

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!