Tommy Groop är ett namn som blivit synonymt med Håbo FF under de senaste tio åren.
Nu har han blivit nominerad till utmärkelsen Årets föreningshjälte i ett initiativ startat av spelbolaget Unibet.
– Jag blev väldigt överraskad när det ringde och berättade. Jag hade verkligen ingen aning, säger Tommy.
Initiativet är tvådelat och består av utmärkelserna Årets fan och Årets föreningshjälte.
Och det är alltså i den andra av de två kategorierna som någon nominerat Tommy.
– Jag har ingen aning om vem eller vilka det kan vara, men det är alltid kul när det man gör uppskattas.
Hur kändes det när du fick reda på det?
– Det var roligt, alltid kul att bli uppmärksammad. Jag lägger nog ner lika mycket tid inom Håbo FF som på mitt jobb, om inte mer. Men jag tycker ju samtidigt att det är väldigt kul, annars hade man ju inte orkat.
Tommy har varit en viktig del av Håbo FF under lång tid nu och hans arbete har varit näst intill avgörande för klubben.
– Jag kom ju in i föreningen i och med att sonen spelade när han var ung. Sen hoppade jag in som ordförande under tre år när klubben var lite i gungning.
– Sen har jag varit med som ledare kring A-laget i sex år och det har ju varit en positiv resa genom seriesystemet, även om vi har haft två tyngre säsonger bakom oss nu och kommer trilla tillbaka ner i fyran.
Hur ser du på föreningens framtid?
– Det är bara att ta nya tag och jag tror det kanske kan vara lite nyttigt. Det finns många duktiga killar underifrån som vi hoppas kunna ta tillvara på. Det största problemet är kanske att hitta ledare som har andra kvalitéer än vad jag kan bistå med, säger Groop.
Vem som vinner utmärkelsen kommer att avslöjas i december. I juryn finns bland andra Glenn Hysén och den förre tennisstjärnan Robin Söderling.