Härlig midsommar för Sagström - klarade kvalgränsen

Enköpings GK:s Madelene Sagström klarade kvalgränsen i årets tredje major på LPGA-touren.

Enköpings GK:s Madelene Sagström spelar vidare i helgen.

Enköpings GK:s Madelene Sagström spelar vidare i helgen.

Foto: Göran Söderqvist/TT

Golf2022-06-25 01:12

För tillfället spelas en av damernas fem största tävlingar för säsongen. Det är KPMG Women´s PGA Championship som avgörs i Bethesda, Maryland. Det är säsongens tredje major som avgörs under midsommarhelgen.

Och Enköpings GK:s Madelene Sagström är klar för att spela de två avslutande finalvarven under helgen.

Hon inledde med 73 slag på fredagen (ett över par). På lördagen blev det en tidig bogey respektive birdie. Men på det tionde hålet, en par tre, behövde Madelene fem slag för att få i bollen och plötsligt var hon tre över par. Det blev sedan en kamp hela vägen till sista green om att hålla sig på rätt sida kvalgränsen.

Men hennes resultat stannade på just tre över par. Madelenes 73 och 74 innebär i skrivande stund en 55:e plats inför helgen.

Sydkoreanskan In Gee Chun leder överlägset med hela sex slag efter 64 och 69, elva under par.

Anna Nordqvist delar 28:e platsen efter 75 och 69 (par), övriga svenskor klarade inte kvalet utan har spelat klart.

De två avslutande rundorna spelas lördag och söndag kväll/natt svensk tid. Förhoppnings kan Madelene Sagström ta sig högre upp på resultattavlan då.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!