United kämpade till sig poäng och kämpar för att få ihop lag

12 ombytta spelare. Sjukdomar och spelarbrist är Enköping Uniteds tuffaste motståndare just nu. Ändå blev det poäng mot Gusk, efter 0-0 hemma på Korsängen. Men lagkaptenen Alva Isegren blickar redan framåt. "Nästa år ser det ljusare ut", säger hon.

Unitedkaptenen Alva Isegren hoppas på fler spelare i laget nästa säsong.

Unitedkaptenen Alva Isegren hoppas på fler spelare i laget nästa säsong.

Foto: Thomas Lindblom

Fotboll2024-08-31 20:04

Enköping Uniteds damer har haft tuff säsong i femman. Framförallt med att få ihop lag inför varje match. Hemma mot Gusks fjärdelag på Korsängen fick man slita in i det sista för att få ihop det. 

– Det har varit en ganska jobbig match att få ihop lag till. Och så har det sett ut lite hela säsongen. Det är många som gått på mammaledighet och många är också sjuka just nu. Bara idag hade vi en spelare som stod på linjen och ammade sin son. Men vi har kämpat igenom hela säsongen trots gles trupp, så jag är glatt överraskad. Vi gjorde en riktig krigarinsats idag, säger Alva Isegren. 

Det kunde också blivit noll poäng om inte målvakten Sofia Gusén gjort en vass dubbelräddning i slutet av matchen. 

– Hon räddade poängen åt oss, jag sa det till henne efter matchen. Vi har haft svårt att få in bollen i mål hela säsongen, men vi har haft ett starkt försvar, säger Alva Isegren. 

Någon uttalad tränare har man inte heller haft. Herrlagets tränare Lukas Johansson har hoppat in och hjälpt till på slutet, och i andra matcher har tjejerna hjälpts åt i laget. Totalt är truppen på cirka 18 spelare just nu. 

Men nästa säsong ser det ut att bli bättre igen. 

– Många av de som föll bort inför den här säsongen är på väg tillbaka. Så det ser ljust ut. Det blir ett stort plus. Vi har några spelare från Västerås som ska komma och provträna och några tjejer från andra klubbar här i stan. 

Och det krävs en stor trupp för att kunna genomföra en säsong. 

– Vårt mål är att få in cirka tio spelare till i truppen. Man vet alltid att det är några som faller bort, därför vill man ha en stor trupp. Det hade vi förra säsongen. Då är det aldrig några problem, säger Alva Isegren som själv räknar med att spela vidare nästa säsong. 

Nu återstår två matcher och Enköping United ligger fyra med häng på en andraplats, då tre lag ligger på 14 poäng. 

– Jag ser positivt på avslutningen. Nästa match är vår sista hemmamatch för i år och vi har bra chanser att plocka poäng i båda matcherna. Vi hoppas på två vinster, säger Alva Isegren. 

United avslutar säsongen med hemmamatch mot Börje från Uppsala och så väntar bortamatch mot Sigtuna/Märsta den 22 september. Sedan börjar arbetet med att bygga en ny och större trupp till 2025. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!