ESK förbereder sig så gott det går inför en säsongspremiär med så matchlik träning som möjligt.
– Det är nästan ännu jobbigare i år, än förra året tycker jag. Då kom vi i alla fall igång med träningsmatcher, nu har det inte varit nånting,, så det är väldigt osäkert var vi står, säger Mattias Hemlin, tränare för ESK:s damer fortsätter:
– Vi har haft lite rotation i truppen, lite nya som kommit in och några som har försvunnit. Så vi skulle verkligen behöva spela ihop ett lag, men det är väldigt svårt i dom här tiderna.
Det har inte fattats något beslut om när serien drar igång.
– Vi hoppades att köra igång helgen 22-23 maj. Då skulle man flytta fem första omgångarna till oktober och köra dubbelmöten. Men nu blir det minst sex omgångar som måste flytta, då räcker inte helgerna till i oktober. Då vet man inte vad som kommer hända om man måste gå ner på enkelmöten eller om man kan klämma in det på något vis, säger ESK:s tränaren.
Föredrar ni enkel eller dubbelmöten?
– Vi spelar hellre dubbelmöten. Vi har bara tio lag i serien så det blir så otroligt få matcher. Får man en dålig start med några förluster, då är man nästan borta.
ESK har problem på målvaktsfronten, Sofia Söderberg blir bort hela säsongen på grund av korsbandsskada. Just nu har ESK bara en målvakt, Agnes Vilén, nyförvärvet från Norrby SK.
– Vi har inte fått tag i nån målvakt, men har lite krokar ute. Men det är ingen som har nappat, vi letar fortfarande, säger Hemlin.