Det blev en tuff helg för ESK:s pojkar 93. De var definitivt inte pigga i varken ben eller huvud då de gick in i finalen mot Sköndal. ESK hade nämligen slitit en hel del för att ta sig dit.
ESK hade tagit sig till semifinal trots en förlust i gruppspelet och en seger på straffar mot IFK Stockholm i kvartsfinal. I semin spelade de mot Assyriska FF som tidigare i turneringen imponerat stort. Hur gick det då i semifinalen.
Jo, Assyriska inledde med att göra två mål, men ESK ville annat och gjorde en stark vändning, det handlade mestadels om tre killar, Joel Rajalakso, Daniel Isasson och Jakob Smedlof. De få gånger Smedlof missade en brytning visade målvakten Markus Ahosson sin klass med starka räddningar. Isasson slog in 1-2 och Rajalakso kvitterade, i slutet av första halvleken hamnade bollen hos Mohammed Ibrahim, hans skott satt klockrent i krysset.
Assyriska var under andra halvleken desperata när den givna segern höll på att glida dem ur händerna. Max Ahde gjorde fjärde målet för ESK och när Rajalakso återigen frispelade Isasson satte han 5-2 och finalplatsen var i hamn.
I finalmatchens möte med Skönsdal skulle det bli revansch för ESK som förlorat mot nämnda lag i gruppmatchen. I finalen blev det ESK som fick en drömstart. Redan i andra minuten bjöd Isasson på en härlig direktskarv till framrusande Kerim Mrabti, 1-0 till ESK. Sköndal kvitterade dock genom Andreas Nilssons snygga nick, och det stod 1-1 i matchen. Spänningen steg.
Men än var inte Rajalakso/Isasson klara med Skönsdal. Först tog sig Rajalakso fram på vänsterkanten men Isasson missade inspelet med en hårsmån. Rajalakso tog tillbaka bollen, lyfte fram den i mitten och Isasson avgjorde finalmatchen med en härlig lobb. Matchen slutade 2-1 till ESK:s P93.
Joel Rajalakso utsågs till bästa spelaren bland B-pojkarna.
"Killarna har verkligen skött sig perfekt, det gör den här segern ännu skönare", var tränaren Mikael Lindqvists sista ord under Enecopia cup .