Glädjebeskedet: Isak tillbaka efter skadan

Med knappt en vecka till nästa VM-kvalmatch får Sveriges förbundskapten Janne Andersson ett glädjebesked: Alexander Isak, 22, är tillbaka från sin lårskada.

Alexander Isak är tillbaka från lårskadan. Arkivbild.

Alexander Isak är tillbaka från lårskadan. Arkivbild.

Foto: Nils Petter Nilsson / TT

Fotboll2021-10-03 06:51

Den svenske fotbollsanfallaren finns med i Real Sociedads trupp till bortamatchen mot Getafe på söndagskvällen. Han har även lagt upp en bild på Instagram med texten "tillbaka".

Isak skadade sig mot Sevilla den 19 september och har sedan dess missat två ligamatcher samt en match i Europa League.

På lördagen stod det däremot klart att anfallsstjärnan Zlatan Ibrahimovic missar landslagssamlingen på grund av en hälseneskada. Han ersätts av Coventryspelaren Viktor Gyökeres.

Sverige ställs mot Kosovo på Friends arena på lördag nästa vecka, och tre dagar senare väntar Grekland på hemmaplan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!