Elvan tog klar seger mot ISUN

Elvan startade bra i matchen mot ISUN på hemmaplan på söndagen.

SK Elvan vann mot ISUN

SK Elvan vann mot ISUN

Foto: Montage

Fotboll2023-09-24 16:11

Och 2-1-ledningen i halvtid utökades i andra halvlek. Till slut blev det 4-1 i matchen i division 6 Uppland västra herr i fotboll.

- Vi hade 85-15 i bollinnehav. ISUN hade 3 kontringar och gjorde 1-0. I slutet av första fick vi utdelning genom Filip x2. I andra får ISUN knappt låna bollen och vi borde gjort 4-5 mål till. Men Filip gör sitt tredje och Braathen gör 1. Riktigt bra avslutning på en bra säsong, tyckte Elvans tränare Per Lygnegård, efter matchen.

Segern var Elvans femte på de senaste sex matcherna.

Matchen förblev jämn målmässigt till ISUN tog ledningen i 21:a minuten, genom Frode Isaksson.

Elvan kvitterade till 1-1 strax före halvtidsvilan, genom Filip Elfving.

Elvan tog också ledningen på stopptid i första halvleken, genom Erik Braathen. Med en dryg halvtimme kvar att spela nätade Filip Elfving återigen och ökade ledningen för Elvan.

Och med sju minuter kvar att spela ökade Elvan ledningen genom Erik Braathen. 4-1-målet blev matchens sista.

I den 84:e minuten blev ISUN:s Paulo Henrique Barros Da Silva utvisad, och fick spela med en man mindre sista sex minuterna.

Det här betyder att Elvan slutar på andra plats, och ISUN på nionde plats. ISUN åker ur serien.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!