Alla nyförvärv spelar: "Sluppit kvartsplan i år"

Visserligen inga träningar på minimal kvartsplan som ifjol. Men dagens match är det första testet på fullstor plan när ESK tar emot Avesta AIK på Korsängen 14.00.

Filip Sandsten i ESK-tröjan på hemmaplan. Tar han det stora offensiva steget under 2024. Det blir sex mål redan ifjol.

Filip Sandsten i ESK-tröjan på hemmaplan. Tar han det stora offensiva steget under 2024. Det blir sex mål redan ifjol.

Foto: Anders Hallman

Fotboll2024-01-27 05:00

– Nej, förutsättningarna är fortfarande långt i från optimala, även om vi sluppit tränga ihop oss på kvartsplan.

Henrik Norrström, ESK-tränaren, sammanfattar den knappa första månaden i förberedelserna.

– Det handlar ju mycket om den fysiska delen nu, vi är nedtränade, men det ska bli väldigt kul att börja spela matcher igen.

Fyra nya spelare är klara.

– Alla är med idag, även om Daniel Norrby kanske får mindre speltid. Jag hade inte räknat med honom alls sedan han varit sjuk. Men nu är han tillbaka igen och körde för fullt igår.

Skiljebo-övergångarna Mattias Özgün och Edwin Nore är tänkta att göra premiärmatchen i ESK-tröjan medan Axel Sveijer från IK Sirius var med redan mot Djurgården före jul.

Man har tappat offensiv kraft i form av bland annat Haris Bajramovic och Patrick Lundemo, men även Sebastian Brolin som spelade hösten i ESK. Mittbacken Johan Lindgren återfinns ju numera i dagens motståndare. Så truppen lär inte vara stängd än. 

Tar någon av de yngre spelarna, som Filip Sandsten med sex mål redan ifjol, nästa stora steg under 2024?

Gustav Löfving Svensson från IFK Uppsala och Mercio Eriksson, IK Sirius är fortfarande aktuella och med i truppen. Däremot har målvakten Simon Gustafsson haft problem med en fot.

– Han gjorde sitt första hela pass i går, så han vilar. Vi har fullgoda alternativ i Gustaf och Neo, säger Henrik Norrström.

 Panin Boakye Mensa ansluter till truppen efter den här matchen.

Matchen livesänds på eposten.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!