Han har fått debutera med inhopp i Västerås SK i elitserien, spelar allsvenskt med samarbetsklubben Tillberga, och spås en lysande framtid inom bandyn.
Men den 16-årige Enköpingsspelaren, som sedan i höstas bor i Västerås, har trots flera blågula uttagningar fått vänta med målskyttet på den här nivån.
Orsaken stavas förstås "inställt på grund av pandemin". Både P15- och P17-VM har fått skjutas fram, men i helgens spelades äntligen träningslandskamper för P17 i Katrineholm i samband med P19-VM.
Grattis. Nu kom äntligen den riktiga landslagsdebuten då?
– Ja. Det var en stark upplevelse, säger det målfarliga bandylöftet som är ungdomsspelare några år till och har fått beröm för sin mångsidighet, inställning och skickliga skridskoåkning.
Åtta mål i debutmatcherna mot Finland. Hur kommenterar du det?
– Det gick bra, men jag har många bra spelare omkring mig, säger anfallaren, och ger kredd till lagkamraterna.
Tävlingssäsongen är avslutad, men vad händer annars just nu?
– Det är inget med laget just nu. Jag tränar på egen hand, springer och kör på gym.
Han har ett par månader kvar i första ring på Widénska gymnasiet i Västerås och säger att han just nu inte kan uttala sig något om nästa säsong.
När Sverige besegrade Finland med 11-4 svarade Oskar Alfredsson för tre mål och i 13-4-segern blev det fyra. Men västeråsaren, en av fyra i truppen, gjorde ytterligare ett i helgen. I 2-4-förlusten mot Finlands P19-lag.