Serieledande Tumba kom till idrottshuset i Enköping med två storsegrar mot Skuru och Norrköping i ryggen. De lämnade mer stukade, efter förlust med 13 bollar. Men det kunde varit värre. EHF hade 21-6 (!) efter första halvlek.
Man ska akta sig för förstärkningsuttryck - men första halvlek var formidabel från hemmalaget. En uppvisning i en solid defensiv och en spetsig och effektiv offensiv.
Kan EHF ta fram det spelet lite när de vill och önskar, så har de ett vapen som kan bära väldigt långt framåt våren. Jag tror inte coachen Pierre Grubbström vill prata för mycket om placeringar och poäng - utan hellre om prestationer.
Men det här spelet skickade signaler. Allsvenska signaler.
Till sist:
*** Var det Glen Helen i Kalifornien? Nej, det var Giresta utanför Enköping. Return of the autumn race var en mäktig propaganda, för både enduro- och hela motorcykelsporten. De som var där, hade förmodligen velat gå dit igen - redan imorgon.
** Henrik Norrström stannar i ESK Fotboll. Ali Fares förlänger med Fanna BK. Det är en styrka med kontinuitet, något som också rimmar bra med stabilitet.
* SM-silver och SM-brons. Rugby är visserligen en sport med smal konkurrens. Men det krävs något speciellt, och organisation, passion och hängivelse för att lyckas. År efter år dessutom. Så sträck på er Enköpings Rugbyklubb.