Enköpingsstudenternas idéträdgårdar lockade stor skara

Rummen i trädgårdsmästarens hem gestaltades vid invigningen av Idéträdgårdar 2022 – trädgårdsmästarelevernas examensarbete.

Studenterna Caroline Häggblad och Simon Albertsson på invigningen av Idéträdgårdar 2022.

Studenterna Caroline Häggblad och Simon Albertsson på invigningen av Idéträdgårdar 2022.

Foto: Oscar Söderman

Växter2022-06-22 18:00

Längs med Åpromenaden i Enköping invigdes de årliga Idéträdgårdarna under onsdagen. En entusiastisk skara samlades i sommarvärmen för att se vad Yrkeshögskolans trädgårdsmästarelever har jobbat med under våren. Utställningen kommer vara öppen för allmänheten och tillgänglig för alla att besöka hela sommaren lång och en bra bit in på hösten. 

– Även fast undervisningen är slut nu för terminen så har eleverna ett skötseluppdrag under hela sommaren, säger Viveca Räim som är enhetschef för Yrkeshögskolan.

Utställningens tema i år är att gestalta "Trädgårdsmästarens hem". Det innebär att vardera visningsträdgård representerar ett av husets alla rum. I "köket" finns tillexempel många ätbara växter och "badrummet" har fokus på rening och väldoftande. Nytt för i år är att eleverna har använt sig av miljövänlig regenerativ gödning av fermenterad biokol.

Två av eleverna som har varit med och ställt ut är Caroline Häggblad och Simon Albertsson. De två är färdiga med sina studier till julen. 

undefined
Studenterna Caroline Häggblad och Simon Albertsson på invigningen av Idéträdgårdar 2022.

Tillsammans med några andra i klassen har de haft uppdraget att utforma ett badrum med växter.

– Det vi har bakom oss (på bilden) är duschen, här har vi tillexempel valt att skapa vatten med växter, säger Caroline.

Klassen har varit uppdelade i fem grupper, tillsammans har de odlat fram de drygt 3 000 olika växterna. Under sommaren ska de även hjälpas åt att ta hand om varandras odlingar innan de rivs ner i november.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!