– Vi kan se att vi har ett väderläge som kan komma att växla snabbt de här dagarna. Det kommer vara växlande molnighet och kan gå från sol ena stunden till moln och spridda skurar i nästa. Ett ganska klassiskt vårväder som egentligen är väldigt typiskt för säsongen, säger Linus Karlsson, Meteorolog på SHMI.
Även om prognosen inför valborgshelgen är relativt osäker kan meteorologerna slå fast en sak med säkerhet: den som längtar efter höga temperaturer likt det var i början av april kommer att få vänta ett tag till. Under valborgshelgen och även när vi går in i början på nästa vecka kommer temperaturerna att ligga strax under tio grader. Kvällstid kan temperaturerna vara nere och snudda på nollgradigt enligt SMHI:s prognos. Dessutom väntas vinden vara frisk, något som kan göra att det känns kyligt utomhus.
– Det kan nog kännas lite ruggigt med de här vindpustarna, säger Linus Karlsson.
Men framåt mitten av nästa vecka kan det vända då ett nytt högtryck närmar sig Sverige och för med sig aningen varmare väder. Temperaturerna kan komma att landa på uppemot tolv grader och prognosen lovar sol.
– Det kommer att vara en betydligt mer stabil vädersituation då men vi ser inte att det handlar om några jättehöga temperaturökningar så det kanske inte är läge att hänga av sig vårjackan riktigt än, säger Linus Karlsson, Meteorolog på SMHI.