De har var sitt rum och i det mellersta rummet möts deras uttryck. Dagas färgexplosiva figurer och Elisabeths magiska landskap i gråskalor. Ett kontrastrikt och spännande möte.
De har känt varandra sedan Konsthögskoletiden på Mejan och arbetar i samma ateljéhus på Glasbruksgatan i Dihlströms gamla arbetsinrättning, där de har egna ateljéer och arbetar nästan dagligen. Men på olika sätt.
Daga arbetar med akvarell. Snabbt och spontant. En målning tar i regel fyra timmar.
– Det ska gå fort, pang på rödbetan.
Som den expressiva kolorist hon är spelar färgen huvudrollen. Men inte nog med det. Hon vill också skapa volym och rörelse. Hon börjar med att bygga en fysisk modell av föremål som hon fastnat för via internet eller kanske på en resa någonstans i världen. Sedan målar hon av modellen. Med sitt sätt att se det hela. Ett slags stilleben med andra ord, men utan dess stillhet. Dagas målningar vibrerar av liv. Slingrande rörelser, figurer inspirerade av sagans Sju dvärgar, målade med humor . En målning heter ”Hummor”, en mix av ”humor” och tavlans ”hummer”.
Humor och glädje är vad som möter i Dagas målningar, där formspråkets rörelsemönster tidigt inspirerades av ett böjligt rör, som förresten fysiskt finns med i utställningen. Under ytan finns dock existentiella tankar.
Medan Daga är koloristisk explosiv är Elisabeth Ödmanns uttrycksätt i teckning och grafik mer stillsamt med sina gråskalor. I motsats till Daga arbetar hon i regel länge, ibland en månad, med varje bild. Först en skiss. Men den är inte ”huggen i sten”. Hon vill bli överraskad och låter bilden leva sitt eget liv. Hon använder färgpennor i grå eller bruna nyanser och accentuerar detaljer med pennor i färg eller i akryl och gouache.
– Min teknik är litet hybridartad, säger Elisabeth som huvudsakligen visar landskap. Men inte ett specifikt landskap. Hon hämtar detaljer från skisser eller fotografier och sätter samman dem till ett nytt landskap - hennes eget. I många av dem finns människan – ofta i centrum – barn eller vuxna.
I Elisabeths bildvärld möts associationer, minnen, drömmar och naturens former och mysterier. Uttrycket är stillsamt och ger en känsla av drömsk evighet. Klockan har stannat och frusit ögonblicket – ett sekundsnabbt minne blir tidlöst.
Två konstnärer med mycket olika sätt att uttrycka sig ställer ut tillsammans för andra gången (de har tidigare ställt ut i samma lokal i Sigtuna).
– Men det är första gången våra uttryck möts i samma rum. Det känns extra spännande.