Greven överklagar rymdstensdomen

Markägarens beslut att överklaga tingsrättens inte kom som någon chock för geologen Anders Zetterqvist.

Geologen Anders Zetterqvist tycker att det är trist att tingsrättens dom har överklagats.

Geologen Anders Zetterqvist tycker att det är trist att tingsrättens dom har överklagats.

Foto: Anders Steiner

Rättsprocessen2023-01-10 17:00

I slutet av december presenterades domen i målet där markägaren Greve Johan Benzelstierna von Engeström och geologerna Andreas Forsberg och Anders Zetterqvist tvistat om vem som äger meteoriten som slog ner i Altuna i november 2020.

Drygt fyra veckor efter nedslaget hittade geologerna Forsberg och Zetterqvist den 14 kilo tunga meteoriten. De överlämnade sedan meteoriten till Naturhistoriska riksmuseet.

Johan Benzelstierna von Engeström äger marken där meteoriten slog ner. Han menar att den därför borde tillhöra honom.

Den 20 december föll domen där tingsrätten förkunnade att meteoriten tillföll geologerna som hittade den.

Under tisdagen stod det klart att markägaren Benzelstierna von Engeström överklagar domen till Svea hovrätt. Anders Zetterqvist är en av geologerna som fick rätt i tingsrätten, han berättar att en överklagan domen var väntad.

– Det är självklart trist att han gjorde det. Men han hade sagt i media att han skulle göra, så det var väl kanske inte någon överraskning, säger Anders Zetterqvist.

Om det skulle bli en vända till i domstolen är inte klart än, Zetterqvist är inte säker på att överklagan skulle innebära ytterligare dagar i rättssalen för honom och kollegan Andreas Forsberg.

– Vad jag har förstått är det möjligt att domstolen gör det där själva och baserar sin bedömning på handlingarna som finns. Men det är inte avgjort än vad jag har förstått. För det första så har de inte skickat in sina dokument än, det var väl inte för ens i februari de skulle göra det. Sen ska domstolen ta något beslut, så får vi se hur det fortsätter, säger Zetterqvist.

Att markägaren har skickat in en överklagan till Svea hovrätt betyder inte att det kommer lyftas till den instansen. Hovrätten måste först bevilja prövningstillstånd för att striden om rymdstenen ska fortsätta. När det blir av i såna fall är oklart.

– Om beslut tas bara på handlingarna blir det ju bara domstolen själv som kommer att sitta ner och gå igenom materialet. I såna fall har jag fattat det som att det kommer att gå lite fortare. Blir det en ny huvudförhandling så kan det ta ett år innan den blir av, säger Anders Zetterqvist.

Hur skulle det kännas om det tar ytterligare ett år innan det avgörs?

– Det är trist att det tar så långt tid, men det är så det fungerar. Det är inte så mycket man kan göra något åt, säger han.

EP har sökt markägaren Johan Benzelstierna von Engeström utan resultat.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!