Inblandad i trafikolycka hade 2,26 promille alkohol

En av de inblandade i en trafikolycka anade att den andre föraren var påverkad. Han förhalade saker för att hinna få dit polisen.

Föraren vägrade blåsa i sållningsinstrumentet. Blodprovet som följde visade att han hade 2,26 promille alkohol i blodet. Gränsen för grovt rattfylleri är 1,0 promille.

Föraren vägrade blåsa i sållningsinstrumentet. Blodprovet som följde visade att han hade 2,26 promille alkohol i blodet. Gränsen för grovt rattfylleri är 1,0 promille.

Foto: Fredrik Sandberg / TT

Rattfylleri2022-05-16 13:00

I slutet av mars kolliderade en personbil och en skåpbil på Kalmarvägen i Bålsta. Personbilsföraren upplevde att skåpbilsföraren var påverkad. Han har berättat att mannen som körde skåpbilen sagt att han ville göra upp saken på plats i godo, utan inblandning från polisen, för att han hade druckit öl föregående dag.

För att hindra skåpbilsföraren från att lämna olycksplatsen förhalade personbilsföraren saker, som att leta efter försäkringspapper. En polispatrull kom dit och skåpbilsföraren vägrade blåsa i sållningsinstrumentet. Blodprovet som togs visade på 2,26 promille alkohol. Nu har mannen, som är i 50-årsåldern, åtalats för grovt rattfylleri.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!