En kväll i september förra året kom vittnet gående vid restaurangen på Fjärdhundragatan. Han såg hur en lätt lastbil svängde in på parkeringen. Lastbilen var nära att köra in i en annan bil. Föraren var tvungen att tvärbromsa för att undvika en krock.
Lastbilsföraren klev ut och vinglade in till restaurangen. Då ringde vittnet polisen. Medan vittnet stod kvar och inväntade polis var lastbilsföraren ute till sin bil ett flertal gånger. Vid ett av tillfällena rökte han en cigarett, gick in i bilen och satte på varningsblinkers innan han återvände in till matstället medan varningsblinkers fortfarande blinkade.
Nästa gång mannen gick ut från restaurangen var polisen där. I mittkonsolen i lastbilen hittades en öppnad whiskyflaska. Den 49-årige föraren fick blåsa i polisens sållningsinstrument och följa med till lasarettet för att ta blodprov. Han visade sig ha 2,47 promille alkohol i blodet.
Enligt mannens berättelse i polisförhör hade han kört till Enköping för att jobba och han skulle sova i bilen. Omedelbart när han hade kommit fram drack han ungefär en halvliter whisky i den parkerade bilen, enligt hans version. 49-åringen har nekat till att ha kört efter spritintaget.
Poliserna som ingrep och lät mannen sova ruset av sig i arresten på polisstationen har berättat att han sa att han trodde att han befann sig i Solna, inte i Enköping.
Nu har 49-åringen åtalats för grovt rattfylleri.