Dödsolyckan: "Bilen kommer över i mötande körfält"

Orsaken till dödsolyckan utanför Örsundsbro är fortfarande ett mysterium.
– Personbilen kommer över i mötande körfält, berättar Mikael Hedström på polisen.

Riksväg 55 var avstängd med långa köer efter den våldsamma trafikolyckan. Polisens utredningen av vad det var som hände ute på vägen fortsätter.

Riksväg 55 var avstängd med långa köer efter den våldsamma trafikolyckan. Polisens utredningen av vad det var som hände ute på vägen fortsätter.

Foto: EP

Örsundsbro2025-02-19 05:00

I måndags morse i förra veckan inträffade den allvarliga trafikolyckan på riksväg 55 norr om Örsundsbro, mellan Örsundsbro och Säva.

En personbil och en lastbil krockade våldsamt. Mannen som körde personbilen omkom. Lastbilsföraren ådrog sig lättare skador och chockades. Vägavsnittet är en del av väg 55 som saknar mitträcke. Olyckan hade även stor trafikpåverkan då trafiken förbi olycksplatsen stängdes av under morgonen, med långa köer som följd.

En förundersökning, polisutredning, om vårdslöshet i trafik pågår. Ännu har inte polisen några svar på exakt vad det var som hände ute på vägen, mer än att fordonen frontalkrockade.  

undefined
Mikael Hedström, presstalesperson på polisen.

– Det är personbilen som kommer över i mötande körfält och kör in i lastbilen. Men man har ingen förklaring till hur olyckan i övrigt har gått till. Där inväntar man analys av båda fordonen och man har tagit båda i beslag, berättar Mikael Hedström, presstalesperson på polisen.

– När det gäller personbilen måste man gå igenom om det fanns några brister på den. Hände det någonting? Sedan avvaktar man även rättsläkarens rapport, säger Mikael Hedström.

En rättsmedicinsk undersökning görs, bland annat för att se om det kan ha handlat om ett sjukdomsfall hos den avlidne. 

Var det en omkörning eller var det så att han bara kom över i mötande körbana?

– Det är personbilen som kommer över i mötande körfält. Men vad orsaken till det är vet man inte, säger Mikael Hedström.

Under måndagskvällen hölls en tyst minut för den avlidne, som var en hängiven Sirius-supporter, i samband med Sirius match mot Helsingborg på Studenternas i Uppsala.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!