Enköpingsbo åtalas för kokaininnehav

En 24-årig man från Enköping greps den 19 september misstänkt för bruk och innehav av narkotika. Han står nu åtalad för ringa narkotikabrott.

Den 24-årige mannen ska ha haft 1,39 gram kokain i sin snusdosa.

Den 24-årige mannen ska ha haft 1,39 gram kokain i sin snusdosa.

Foto: Claudio Bresciani / TT

Narkotikabrott2021-10-12 13:00

Skälet till gripandet var att två patrullpoliser lade märke till en man som gick runt och betedde sig underligt samt sökte efter bråk. Mannen omhändertas då av de båda poliserna och vid en inspektion ska de ha tagit fram en snusdosa ur hans vänstra jackficka. I dosan hittar poliserna 1,39 gram kokain. Vid ett efterföljande urinprov ska även mannen visat positivt på kokain.

I förhören erkänner den misstänkte att han brukade kokain och att det var hans uppsåt när han ska ha köpt drogen. Han menar dock att han inte vet vem han köpte av och uppger att han köpte det från en mellanhand. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!