Mannen som utpekats ha beordrat mord får ersättning

Den 35-åring som tidigare misstänktes för att ha gett order att döda en ung man på åkern i Tillinge får nu 87 000 kronor för att ha suttit frihetsberövad.

Det 20-åriga offret hittades 2021 död på en åker mellan Hummelsta och Enköping.

Det 20-åriga offret hittades 2021 död på en åker mellan Hummelsta och Enköping.

Foto: Håkan Wikström

Mord2023-08-05 19:00

Tidigare skrev EP om att en av de män som frikändes från misstankar om medhjälp till Tillingemordet, fick 190 000 kronor i ersättning för att ha suttit häktad. Under den sista rättegångsdagen friades även en 35-åring som var misstänkt för att ha gett order till de två morddömda männen om att mörda det 20-åriga offret.

De två männen som dömdes till fängelse, har uppgett att det var 35-åringen som gav order om att skjuta offret.

För 35-åringen hade åklagaren yrkat på livstids fängelse. Men nu får han, precis som 32-åringen, också rätt till ersättning. Han får 87 000 kronor för tiden han satt häktad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!