Elever fixar tipspromenad åt gamla

De äldre får stöd och förströelse av de yngre i coronatider. Lillkyrkaskolans klass 4 har lämnat en fin gåva till Trögdshemmet.

Klass 4 på Lillkyrkaskolan gör sig redo för att gå i väg med mot Trögdshemmet med sin tipspromenad.

Klass 4 på Lillkyrkaskolan gör sig redo för att gå i väg med mot Trögdshemmet med sin tipspromenad.

Foto: Anders Jagemo

Lillkyrka2020-05-26 18:00

Det var när klass 4 läste en artikel i EP om hur ungdomar i Ung omsorg umgås med de äldre på omvårdnadsboendet Kungsgården via Skype som tankarna och idén föddes.

Hur skulle de kunna ge något fint till de på äldreboendet Trögdshemmet, som ligger alldeles bredvid Lillkyrkaskolan? Klasslärare Sara Eriksson berättar att de hade brainstorming och att tavlan blev full med idéer.

Sedan enades de om att göra en tipspromenad, som de har gjort i arbetsgrupper, samt göra teckningar/bilder eller texter åt de gamla.

– Vi tänkte göra något som gör att de kan tänka på något som är roligt, förklarar Eyvin i klassen.

undefined
Vilken gåva från klass 4 till Trögdshemmet!

Barnen känner visserligen ingen av dem som bor på Trögdshemmet, men de verkar alla ha erfarenhet av att de inte får träffa och krama sina äldre släktingar. De är överens om att det känns tråkigt, dystert och konstigt.

– När man tänker på dem, att man inte får träffa dem, då saknar man dem ännu mer, berättar Nova.

– Jag kom på att det skulle vara kul för dem att ha något att göra på Trögdshemmet. Jag har gjort tipspromenad och en bild, berättar Vendela.

– Jag ritade en glass och sen har jag gjort tipspromenad, säger Mathilda.

En trevlig promenad senare från skolan till Trögdshemmet är vi framme. Klassvärdarna Wilda och Eyvin får det ärofyllda uppdraget att lämna över tipspromenad, bilder och texter.

Personalen Anette och Amanda på boendet tar emot gåvan å de gamlas vägnar. Det är uppskattat.

– Tipspromenad, det tycker de är väldigt roligt, berättar Amanda.

Karta: Lillkyrkaskolan
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!