Solen stekte på Fanna IP och Västerås spel värmde ordentligt, när de mer eller mindre körde över hemmalaget.
– Det var inte mycket att snacka om, vi gjorde inte någon bra match, men Västerås var också väldigt bra, säger Fanna-tränaren Lennart Ramstedt, som hade svårt att dölja sin besvikelse över sjunde raka förlusten.
– Det känns tungt och deppigt. Jag är besviken. I dag är skillnaden väldigt stor, men samtidigt måste jag ge tjejerna beröm, som inte ger upp, fortsätter han.
Västerås var klasser bättre än Fanna. Hemmalaget fick inrikta sig på försvarsspel under princip hela matchen. Bortalaget var konsekventa i målfabrikationen och gjorde fyra mål i den första halvleken, och lika många i den andra.
De hade också planens bästa spelare i amerikanskan Koutney Kutcher, som gjorde lite som hon ville emellanåt.
– Hon spelar i fel division, tyckte hemmatränaren Lennart Ramstedt.
Fanna försökte ändra på matchbilden i andra halvlek och gick ned på trebackslinje, men Västerås var starkare i närkampsspelet och kvickare i både ben och passningsspel. Hemmalaget hade några mindre lägen framåt. Michaela Lennvall Suomela hade kanske det bästa i första halvlek, vid ställningen 0-2, när hon fick friläge mot Västeråsmålvakten, men tog avslutet alldeles för tidigt.
För Fanna gäller det att försöka repa mod i tre återstående matcherna innan sommaruppehållet mot Gimo, Forsby och Djursholm för att få häng på lagen ovanför det negativa strecket i tabellen.