Så många Fjärdhundrabor hade skrivit på namnlistorna som på tisdagskvällen överlämnades till Enköpings Hyresbostäders ordförande, Peter Ekström, vid ett möte i Kyrkans hus i Fjärdhundra.
Listorna som legat ute i samhällets matbutik och på närbelägna pizzerian den senaste tiden är ett försök att väcka liv i opinionen och få kommunen att satsa mer på bostadsbyggande utanför centralorten.
– Att läsa EHB:s nya ägardirektiv som innebär att bolaget både ska förnya befintliga och bygga nya bostadsområden i kommundelarna är mumma för oss i Fjärdhundra, konstaterade Fjärdhundrabon Carl von Scheele inledningsvis.
Han gav en historisk återblick där han konstaterade att viljan hos politikerna inför de senaste valen visserligen varit god, men att ingenting hade hänt som gynnade utvecklingen av bostadsområden i Fjärdhundra.
Texten uppdateras