– Det är inte bara en julgåva utan också en coronagåva till personalen som slitit så, säger Jesper Englundh, som tillsammans med Matz Keijser, Solweig Sundblad, Solweig Eklund och Linda Johansson lagt fram förslaget som ett så kallat ledamotsinitiativ till kommunstyrelsen.
Samtliga medarbetare borde få en gåva värd 1 000 kronor, tycker de och menar att förslaget måste hanteras snabbt för att gåvan ska komma medarbetarna till del redan den kommande julen. Pengarna skulle kunna tas från ett överskott av statsbidrag som skolan inte hinner använda till sin verksamhet innan årsskiftet, menar de.
– Jag har goda förhoppningar. När vi pratade om det på kommunstyrelsen lät det positivt från borgarna, säger Jesper Englundh.