Utförsäkrad får vänta ett halvår

En enda dag utan läkarintyg gjorde att Enköpingsbon Claes Johansson blev utförsäkrad.

Dyrt fel. Missade en dag i sjukskrivningen.

Dyrt fel. Missade en dag i sjukskrivningen.

Foto: Anders Liljestrand

ENKÖPING2017-01-14 06:00

Försäkringskassans väntetid för omprövning är 25 veckor.

Ett halvår utan inkomst.

– Det här är en stor skandal. Jag ska opereras och komma tillbaka till jobbet. Jag har läkarintyg fram till juni 2017, ändå får jag ingen sjukpenning, säger den 45-årige takläggaren.

Han har inte fått några pengar på snart tre månader.

– Jag var övertygad om att misstaget skulle klaras upp snabbt, men dagarna går, suckar Claes Johansson.

Han visar läkarintyg, kallelser till sjukvården och sin konversation med Försäkringskassan.

Första koppen kaffe hinner bli flera medan han berättar.

En stressig arbetsdag i december 2015 jobbade han med att lägga taket till omklädningsrummen vid en idrottshall i Stockholmsområdet.

Han föll och skadade båda fötterna. Multibla frakturer, som det beskrivs i läkarintyget.

– Jag blev sjukskriven, opererade vänster fot och satt i rullstol i åtta veckor. I mars började jag belasta fötterna och läkarna på ortopeden bedömde att jag skulle bli återställd, berättar han.

Vid läkarbesöket på försommaren bedömdes hans arbetsförmåga fortfarande som helt nedsatt.

”Får belasta och röra, men har fortfarande smärtor vänster fot. Kryckor vid längre promenad. Beräknas ta tid innan han kan återgå i ordinarie arbete. Gör dock framsteg och kan sannolikt återgå i fullt arbete efter sommaren”.

Det läkarintyget förlängdes fram till månadsskiftet september/oktober på Akademiska sjukhusets ortopedmottagning den 16 augusti och senare ytterligare en månad.

­– Vi diskuterade behovet av en ny operation. Jag hade flera samtal med sjukvården och fick en ny kallelse till läkartid den 27 oktober, berättar Claes Johansson och bläddrar fram rätt papper bland sina dokument.

Nu kom kallduschen.

Eftersom det nu hade gått mer än 180 dagar riskerade Claes Johansson att inte längre få sjukpenning.

I senaste intyget hade läkaren ändrat prognosen för återgång till arbete från ”efter sommaren” till ”går inte att bedöma”.

Lite senare kom Försäkringskassans beslut att sista dagen för sjukpenning var 25 oktober.

– Nu skulle jag prövas mot övriga arbetsmarknaden, hitta ett lättare kontorsjobb eller liknande. Men jag har varit grovarbetare i hela mitt liv och lagt tak i 20 år. Det är ju det arbetet jag kan.

Han blir tyst en stund och fortsätter.

– Jag skulle ju tillbaka till läkaren den 27 oktober och var säker på att sjukskrivningen skulle förlängas, det gjordes den också fram till i sommar, säger han.

Enligt lagen kan nämligen tiden med sjukpenning förlängas om det finns särskilda skäl och om det "i annat fall anses som oskäligt".

I samtalet med sin handläggare på Försäkringskassan blev han informerad om reglerna, bland annat om hur han skulle skydda sin sjukpenning.

­– Vi pratade också om möjligheterna att min arbetsgivare skulle anställa mig tillfälligt som chaufför. Jag är positiv till det, men jag anser att det är orimligt med ett konstruerat jobb som det skulle vara i princip omöjligt att ordna en rimlig arbetsresa till och från.

Det är något som han har förklarat i sin överklagan.

Den 29 november får han skriftligt besked om att han ansökt om sjukpenning från och med den 27 oktober.

"Du har meddelat att du inte har varit anmäld som arbetssökande eller arbetat på din heltid den 26 oktober 2016", skriver Försäkringskassan.

Han får besked om att det går att lämna synpunkter. Claes Johansson gör det, med ungefär de ord han berättar för EP.

Den 28 december kommer nästa brev.

"Det kommer att ta cirka 25 veckor tills omprövningen är klar och du får ett beslut. Ring till vårt Kundcenter om du har några frågor".

Vad han ska säga till Kundcenter som inte redan är sagt förstår han inte.

Däremot har det kommit en kallelse till ny operation sedan vi träffades första gången.

­– Det blir den 2 februari, berättar han på fredagen.

Men någon sjukpenning får han inte.

Nästa artikel: Så säger Försäkringskassan

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!