Rutinerna är väl inarbetade. Några dagar tidigare har en person varit inne i Intersports butik och stulit varor. Jonas Davidsson i sportbutiken lämnar över övervakningsfilmen till områdespolis Richard Hedström.
För några år sedan blev Richard Hedström inbjuden till Intersport för att hålla i en utbildning för personalen om säkerhets- och trygghetsfrågor. Sedan dess har samarbetet mellan butiken och polisen fördjupats.
– Vi har fått ganska bra koll på vilka som vi ska hålla ett extra öga på, berättar Jonas Davidsson.
– Blir en person iakttagen och vet att den är sedd minskar risken för att den ska stjäla, säger Richard Hedström.
Butikspersonalen har för vana att göra täta kontroll i provrummen och hålla ordning inne i butiken så att de ser när något inte är som det ska. Ser de till exempel att etiketter och larm ligger inne ett provrum efter att någon varit där kan de ringa in tidpunkten för en stöld. Sedan kan de se på övervakningsfilm hur personen har rört sig inne i butiken.
Stölderna har minskat, enligt Jonas Davidsson. Efter Richard Hedströms utbildning faller det sig också naturligt att göra riskbedömningar. Det är onödigt att riskera något när det ändå finns bevisning i form av övervakningsfilm.
– Man behöver inte springa efter någon för en jacka som kostar 1 500 kronor, säger Jonas Davidsson.
Däremot följer personal givetvis efter på avstånd och ser vart misstänkta tar vägen för att kunna tipsa polisen om det.
Richard Hedströms ursprungliga plan var att ha ett stormöte med 80 butiker för att informera om konceptet Trygg i butik, men coronapandemin kom emellan. I stället för stormöte fick områdespolisen spela in en informationsfilm i samarbete med kommunen.
Han vill se att samarbetet mellan Enköpings butiker (både i tätorten och i kransorterna) och polisen ska bli enklare och närmare. Det ska vara enkla kontaktvägar i båda riktningarna. Det handlar om att bekämpa brott, men också om att göra det tryggt för personal och kunder.
– Butikerna ska känna att polisen finns till för dem när de behöver hjälp, säger områdespolisen som gärna ser att en grupp bildas med intresserade företag.
– Sedan hoppas jag att vi så småningom även ska kunna bjuda in till en fysisk träff, säger Richard Hedström.
Utöver Intersport har Ica Västerhallen ett väl upparbetat samarbete med polisen. Det gäller bland annat det rutiner vid överlämnande av övervakningsfilmer.