Enköpings-Posten följde med på ett hörn under teknikprogrammets mösspåtagning i Vattenparken under onsdagsförmiddagen.
Under lite högtidliga och mycket hjärtliga former träffades elever ur de tre teknikklasserna TE19 och mentorer för att fira startskottet till studenten.
Mössorna hade de redan beställt i höstas och de levererades ut i vintras. Sedan har de legat och väntat på att få sättas på studenternas huvuden. Alla har sin egna design till mössan. Ava Hultman till exempel har valt silver där många andra har guld och sedan har hon kugghjul avtecknade i det vita fodret på ovansidan, passande för en tekniker.
Efter mingel och festlig förtäring med alkoholfri cider, tal och firande under skämtsamma former av särskilt utmärkande elever var det dags att sjunga "Studentsången". Första gången, utan mössa, var sången inte lika stark som när mössorna väld hade kommit på. Styrkan sitter tydligen i mössan.
Mentorn Lena Carlson höll i mössceremonin.
– Studenter, var har ni mössan?! skanderade hon.
– Här är mössan! svarade mössviftande tekniker.
Proceduren fick upprepas några gånger tills den var tillräckligt volymstark. Sedan var den stora stunden inne. Mössa på!
Lena Carlson är mycket stolt över eleverna i TE19, som har haft en svår studietid av coronarelaterade skäl:
– Den här årgången är den som har haft det allra tuffast med distansundervisning och pandemi. De har haft mycket av sin undervisning på distans och haft tuffa studieförhållanden.