Romernas sista natt i Auschwitz

Tusentals människor dog den där augustinatten 1944 när fånglägret tömdes. Nu uppmärksammas den delen av Förintelsen i en utställning på biblioteket.

Förintelsens minnesdag uppmärksammas med utställning på biblioteket. ”Den går att se i fönstret även när biblioteket är stängt”, säger bibliotekarie Conny Odengrund, bibliotekarie.

Förintelsens minnesdag uppmärksammas med utställning på biblioteket. ”Den går att se i fönstret även när biblioteket är stängt”, säger bibliotekarie Conny Odengrund, bibliotekarie.

Foto: Maria Hedenlund

Enköping2022-01-27 12:00

Natten mellan den 2 och 3 augusti 1944 tömde SS-män det romska lägret i Auschwitz-Birkenau på 4 300 fångar. När morgonen gryr är allt mänskligt liv i lägret utplånat, barn, kvinnor och män har gasats ihjäl, bränts och begravts i ett dike under en enda natt.

I en utställning på biblioteket uppmärksammas nu vad som hände i fånglägret i det nazistiska regimens Tyskland. Utställningen visas med anledning av Förintelsens minnesdag den 27 januari och pågår till den 15 februari. 

undefined
”Det ges ut nytt om Förintelsen hela tiden, nya vinklar och nya familjehistorier som man inte känt till tidigare”, säger bibliotekarie Conny Odengrund.

Då utställningen hänger i fönstren ut mot gården är den tillgänglig dygnet runt.

– Nu kan man ta del av den även om biblioteket inte är öppet, säger bibliotekarie Conny Odengrund.

Tidigare år har biblioteket arrangerat föreläsningar, bland annat med överlevare från Förintelsen, vid Förintelsen minnesdag. Men många av dem som kunde vittna har gått bort.

I utställningen kan man läsa omskakande berättelser om hur små barn slängdes upp på lastbilsflak för att köras iväg och om förskolläraren som skonades av soldaterna men valde att följa sina barn in i gaskammaren.

En mindre bokutställning finns även inne på biblioteket med böcker om Förintelsen.

undefined
Det kommer ständigt ny litteratur med nya berättelser om Förintelsen, även om Anne Franks dagbok kanske är den mest kända.

– Det ges ut nytt hela tiden, nya vinklar och nya familjehistorier som man inte känt till tidigare, säger Conny Odengrund.

Förintelsens minnesdag uppmärksammas årligen och är den internationella minnesdagen för Förintelsens offer.

Utställningen är producerad av Forum för levande historia, en myndighet under kulturdepartementet.

undefined
Elever i årskurs 8 och nio ska även få se teaterföreställningen ”Jag, mamma och Förintelsen” med Teater Martin Mutter, för att uppmärksamma Förintelsens minnesdag.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!