Över 200 synpunkter på förslag om mötesfri väg 55

Många synpunkter har kommit in på förslaget om ombyggnad av riksväg 55 till mötesfri landsväg.

Många synpunkter har kommit in gällande korsningen i Skolsta inför ombyggnaden av riksväg 55 till mötesfri landsväg med mitträcke.

Många synpunkter har kommit in gällande korsningen i Skolsta inför ombyggnaden av riksväg 55 till mötesfri landsväg med mitträcke.

Foto: Maria Hedenlund

Enköping2021-02-10 21:00

Samrådstiden har gått ut för förslaget där väg 55 byggs om till 2+1 väg mellan Enköping och Litslena samt mellan Örsundsbro och Kvarnbolund.

För sträckan Enköping-Litslena har omkring 80 synpunkter lämnats in och för sträckan Örsundsbro-Kvarnbolund drygt 130 synpunkter.

– Det är kul att det lokala engagemanget för projektet är så stort, säger Nicklas Fowler, projektledare vid Trafikverket.

Trafikverket har även haft 43 digitala dialogmöten med en eller flera personer samt flera fysiska möten.

– En del synpunkter har varit klockrena, som anslutningsvägar som inte fungerar i praktiken och som varit lätt att justera. Ibland är det svårare frågor med kluriga avvägningar som måste göras. Många har exempelvis åsikter om vilken sida om vägen som cykelvägen ska gå, men frågan är även kopplad till natur- och kulturvärden som det måste tas hänsyn till, säger Nicklas Fowler.

Korsningen i Skolsta är en fråga som många har lyft. Enligt förslaget kommer korsningen se ungefär likadan ut som idag men med en broförbindelse för fotgängare.

– Många har påtalat problemen med att komma ut med bil i korsningen i rusningstid, det är en fråga som vi kommer att titta mer på, säger Nicklas Fowler.

Precis som vid ombyggnaden av riksväg 70 till 2+1 väg är det många lantbrukare som påverkas då utfarter ska stängas av säkerhetsskäl.

– Där måste man se över vilka åtgärder som är rimliga, det är en svår avvägning mellan framkomlighet och trafiksäkerhet. Men vi har en bra dialog med de lantbrukare som berörs, säger Nicklas Fowler.

Enköpings kommun har lagt synpunkter på bland annat korsningen vid Hagalund där man vill ha en cirkulationsplats för att klara den framtida belastningen när företagsparken byggs ut. Kommunen vill även ha en fortsatt översyn av gång- och cykelvägens sträckning.

De synpunkter som nu lämnats in gås igenom och ett justerat förslag, en granskningshandling, beräknas vara klart till hösten då det finns tillfälle att ha synpunkter även på den.

Innan förslaget godkänns ska dock en miljökonsekvensbeskrivning (MKB) tas fram vilket länsstyrelsen begärt då man vill ha tydligare beskrivning på hur ombyggnaden påverkar kulturmiljö och vattenförekomster och buller.

Överlag tycker Nicklas Fowler att dialogen under samrådstiden varit positiv.

– Det finns en anda av samverkan för att få en dräglig lösning där man bor och en förståelse för att samhället utvecklas, det tyder på att projektet är önskat.

Karta: Väg 55
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!