Genom samverkan inom vård- och omsorgsförvaltningen ska en större tvätteriverksamhet starta, där Omnia (daglig verksamhet) sköter tvätten av hemtjänstens arbetskläder.
Tanken är att verksamheten ska förläggas till en lokal i Bahcos gamla fastighet på Fannalundsvägen.
– I dagsläget sköter en av våra grupper tvätten av arbetskläder för hemtjänsten i centrum. Men vi har en plan för att utöka verksamheten, säger Emma Rosén, resultatenhetschef vid Omnia.
Tar man emot tvätt från fler hemtjänstgrupper blir det mer kostnadseffektivt, samtidigt som arbetsuppgifterna lämpar sig väl för Omnias kunder.
– Det blir en winwin-situation och vi jobbar för ett ökat samarbete inom förvaltningen, säger Emma Rosén.
Antalet kunderna inom Omnia har ökat under flera år och det finns behov av fler sysselsättningar. Tvätteriverksamhet är bra då den har många olika moment som går att anpassa efter dem som arbetar där.
– Tvätt är konkreta uppgifter som en bred målgrupp av våra kunder kan jobba med. Vissa behöver mycket stöd i arbetet och vill kanske koncentrera sig på en uppgift, som att vika tvätt, medan andra kan jobba med hela kedjan, säger Emma Rosén.
En utökning av antalet kunder som jobbar vid tvätten kan innebära att man även behöver tillsätt fler tjänster som stödassistenter. I dag jobbar två assistenter med kunderna i tvätten.
Omnia, som ger sysselsättning till personer inom LSS, har idag ett 20-tal olika verksamheter som kunderna kan jobba med. Allt från legoarbete och vedhantering till kaféverksamhet, teater, media och transporter.