Olämpligt skoj i skola ger inte skadestånd

Skolpersonalen skojade med en elev på ett kränkande sätt. Det var olämpligt, men inget skäl till skadestånd.

Eleven utsattes för kränkande behandling, men inte tillräckligt kränkande för att skadestånd ska utkrävas.

Eleven utsattes för kränkande behandling, men inte tillräckligt kränkande för att skadestånd ska utkrävas.

Foto: JONAS EKSTRÖMER / TT

Enköping2020-09-14 20:00

EP har tidigare berättat om Skolinspektionens beslut för en skola i Enköping. Skolinspektionen kom fram till att eleven hade blivit utsatt för kränkande behandling av en ur skolans personal.

Barnet hade suttit på golvet när personalen petade det i magen med foten och uttryckte något i stil med att eleven inte skulle hem utan sova i källaren i stället.

Barn- och elevombudet har utrett om det finns förutsättningar för att begära skadestånd för kränkningen och kommit fram till att det inte finns tillräckliga skäl till skadestånd, bland annat på grund av att det enligt skolpersonalen varit en del i ett vänskapligt skoj. Barn- och elevombudet tycker dock att agerandet varit olämpligt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!