Nytt LSS-boende i Rondellen

Kommunens fastighet Rondellen på Jordhumlagatan i Gånsta ska göras om till LSS boende.

Rondellen på Jordhumlagatan ska bli LSS boende men för det krävs nytt bygglov.

Rondellen på Jordhumlagatan ska bli LSS boende men för det krävs nytt bygglov.

Foto: Maria Hedenlund

Enköping2019-03-13 15:00

Tidigare har Rondellen bland annat nyttjats som flyktingboende samt boende åt socialförvaltningen. I nuläget står huset tom.

En ansökan om bygglov har lämnats in då LSS-verksamhet har en annan klassning, som bland annat berör säkerhet, än vad fastigheten har i dag. Det måste även byggas hiss till övervåningen. Enligt planen ska det finnas åtta rum, ett gemensamt kök och toaletter i korridoren.

– Från fastighetskontorets sida ser vi inga hinder för bygglovet, förhoppningsvis kan ombyggnaden med hiss vara klar till sommaren, säger Tobias Nyhlén, på samhällsbyggnadsförvaltningen.

Kommunen har redan ett annat boende i samma område.

– Så det är ju lämpligt med ett LSS-boende där och bra om lokalerna går att utnyttja, säger Mindy on Berlepsch, lokalsamordnare på vård- och omsorgsförvaltningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om