Åklagare Lena Jansson, som leder förundersökningen angående våldtäkten, berättar att misstankarna mot mannen har försvagats efter utredningsåtgärder under måndagseftermiddagen och på tisdagsmorgonen.
"Han är inte längre skäligen misstänkt och har därför försatts på fri fot. Misstanken kommer dock att ligga kvar tills vidare i avvaktan på slutliga analysresultat. Polisen kommer att fortsätta jobba med ärendet", meddelar Lena Jansson.
Det var vid fyratiden natten till lördagen som en kvinna blev utsatt för en överfallsvåldtäkt av en för kvinnan okänd man i en park i centrala Enköping, enligt polisens information.
Senare på lördagen anhölls en man i 20-årsåldern i sin frånvaro och samma eftermiddag kunde mannen, som är hemmahörande i Enköping, gripas på en adress på orten. Mannen anhölls på den svagare misstankegraden, skäligen misstänkt, och har nu alltså släppts fri eftersom misstankarna mot honom har försvagats.