Det minglades mellan utställare och besökare en god tid före startskottet klockan 15. Sedan fylldes Kompassen på med ännu fler besökare.
Kerstin Dahl fick livsviktig övning i livräddning på köpet. Hon ställde nämligen upp i en liten tävling mot Veronica Sjöholm-Näktergal i att ge en övningsdocka kompressioner, hjärtmassage. Det handlade om att trycka ner bröstkorgen med kvalitet, lagom hårt och inte för fort eller för långsamt. Den som lyckades bäst gick i mål först, en mycket svettig men viktig träning.
– Det var första gången för mig, sa Kerstin när hon hämtade andan efteråt.
– När det händer något i stan vill man gärna vara med, berättade hon om mässans attraktion för egen del.
Veronica Sjöholm-Näktergal driver företaget Kropptimal och är konsult inom vård, hälsa och träning med bland annat HLR-utbildning i sortimentet.
– Det här har varit helt dött under pandemin, men jag hoppas att det kommer igång igen, berättar hon om kurserna i HLR.
Däremot kan hon konstatera att hennes uteträningspass, crossnature, har lockat många deltagare under pandemin.
Arrangören Ann-Christin Widinghoff kände sig lugn.
Vad hoppas du på av fortsättningen av mässan på fredagen och lördagen?
– Givetvis att så många som möjligt kommer till mässan, sa Ann-Christin Widinghoff.
På programmet på fredagen stod underhållning med Mr Björta, trädgårdstips med mera med kommunen, inspiration med Görand Davidsson, Isabelle Uskali Wassler, Ena Bugg & Swing och Livsstilssoffan med Niclas Buskenström.