Hade det inte varit för badvakten Muhammed Abdullahs hjälteinsats hade fredagens drunkningstillbud på Pepparrotsbadet i Enköping kunnat slutat riktigt illa.
– Jag kom från lunchen. Jag gick runt och tittade till flera bassänger. I hoppbassängen såg jag en person på botten som bara rörde armarna. Direkt hoppade jag i för att hämta honom, berättar han för EP.
Det var vid tretiden som pojken upptäcktes på bassängens botten. Bassängen är en så kallad hoppbassäng och är fyra meter djup. När Muhammed Abdullah fick syn på pojken var han snabb som ögat. Utan att tveka kastade han sig i vattnet. Fick tag i pojken och drog upp honom till ytan.
– Jag lägger honom på kanten och han börjar kasta vatten från munnen. Jag kollar om han kan andas. Det gör jag genom att lägga min hand nära hans näsa. Sedan rör jag mina armar upp och ner, höger och vänster, för att se om hans blick är med. Det var den, berättar Muhammed Abdullah.
Han förklarar att det inte är ovanligt att personer svimmar efter att han fått upp dem till ytan, men det gjorde inte pojken. Strax därpå fick Muhammed hjälp av en kollega.
– Min kollega Irene kom och tryckte på larmet, ett drunkningslarm som går till räddningstjänsten. När ambulansen kom var pojken vid medvetande och satt upp.
I väntan på ambulansen kom pojkens mamma springandes.
– Jag berättade att jag hittat honom på botten och hon berättade då att han har autism och inte kan simma. Mamman sa att han hade sprungit iväg själv och därav hamnat i hoppbassängen.
Hann du själv bli rädd?
– Absolut.
Har du gjort det här förut?
– Ja, på gamla badet.
Muhammed Abdullah berättar att han har jobbat på badhus i Enköping i 13 år nu. Först som simlärare och sedan två år tillbaka som badvakt.
Hur känns det att vara hjälte?
– Det känns bra. Först var jag rädd av stressen men när jag såg att han andades kändes det bra.
Enköpings kommun har meddelat att pojken mår bra efter omständigheterna och är hemma med sin familj.
– Den vanligaste orsaken när sådant här händer är att föräldrarna till barnen eller barnen själva överskattar sin simkunnighet. Helt plötsligt inser man att man är ute på djupt vatten och inte bottnar någonstans, säger Jonas Nyström, förvaltningschef vid kommunens upplevelseförvaltning.