Hundhus och bryggor lockar husköpare

Enköping toppar Hemnets klicklista i länet med både enkla pörten och storslagna herrgårdar.

Gamla stinsbostaden i Härkeberga lockade flest nyfikna på Hemnet vecka 22 i hela länet. Huset har behov av renovering men är ett tillfälle för den händige menar mäklaren.

Gamla stinsbostaden i Härkeberga lockade flest nyfikna på Hemnet vecka 22 i hela länet. Huset har behov av renovering men är ett tillfälle för den händige menar mäklaren.

Foto: Länsförsäkringar Fastighetsförmedling

Enköping2023-06-06 20:00

Enköping tog alla tre pallplatserna på Hemnets klicktopp i länet förra veckan. Det är tre lantliga och charmiga fastigheter i väldigt olika prisklasser som många nyfikna klickat in sig på.

Flest klick fick en före detta stinsbostad bredvid gamla banvallen i Härkeberga, med över 6 300 besök. Huset är byggt 1907 och på 70 kvadratmeter med en tomt på 2 400 kvadrat. Fastigheten har använts som kennel och här finns hundhus, rastgårdar och snickarbod. Husen är i behov av renovering och utgångspriset ligger på bara en miljon kronor.

– Det är ett renoveringsobjekt rakt igenom och intresset för den typen av objekt är stort. Det är rätt pris till den som är 35 år och snickare. Sen är det ett bra läge nära asfaltsväg och en fin tomt med helt enskilt läge, säger Tommy Lund på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling i Enköping som säljer fastigheten.

På andraplatsen hamnade ett charmigt hus i Löt i slutet av en grusväg och beläget bakom kastanjeträd.  Huset är byggt på 1700-talet, är på 83 kvadratmeter och har en stor tomt på 4 000 kvadrat. Huset är tidstypiskt och varsamt renoverat och här finns även två timrade uthus. Utgångspriset för fastigheten är drygt 2,2 miljoner kronor.

En exklusiv fastighet med sjötomt i Ekolsund knep tredjeplatsen på klicktoppen. Bostadshuset är byggt 2011 och på 280 kvadratmeter. Fastigheten har en strand och brygga med två båtplatser med segelbåtsdjup. Smakar det så kostar det och utgångspriset för det exklusiva och herrgårdsliknande huset ligger på drygt 18,7 miljoner kronor. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!