Esplunda kan bli Årets leverantör

Per Nilsson vid Esplunda lantbruk väster om Enköping har blivit nominerade i tävlingen Årets leverantör 2020 av HKScan.

Per Nilsson vid Esplunda gård utanför Enköping har nominerats i tävlingen årets grisleverantör av HKScan.

Per Nilsson vid Esplunda gård utanför Enköping har nominerats i tävlingen årets grisleverantör av HKScan.

Foto: Magnus Eriksson

Enköping2020-11-06 12:19

Varje år utser HKScan Årets leverantör bland sina 8 000 leverantörer av nöt, lamm och gris och i år har ett Enköpingsföretag nominerats i kategorin grisleverantör av sina inköpare.

De nominerade leverantörerna har bland annat bedömts utifrån hur de jobbar med att främja djurens naturliga beteenden, att produktionen är flexibel och anpassad efter svensk konsumtion, men även utifrån sin framåtanda och utveckling av gården.

I motiveringen står bland annat: Per Nilsson har byggt ett starkt team kring sin grisproduktion. Tillsammans har de genomfört stora satsningar, hanterat motgångar och samtidigt förbättrat sina produktionsresultat.

Röstningen pågår till den 15 december.

Karta: Esplunda Lantbruk AB
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!