Enköpingsmamma åtalas för fusk med vabbandet

En kvinna i Enköping har åtalats efter att ha fått felaktiga utbetalningar för vård av sina barn.

Enköpingsbon har åtalats för bidragsbrott när det gäller vård av barn.

Enköpingsbon har åtalats för bidragsbrott när det gäller vård av barn.

Foto: Claudio Bresciani / TT

Enköping2024-01-03 17:00

Försäkringskassan har upptäckt att kvinnan felaktigt har fått ut sammanlagt 61 210 kronor för 24 olika ansökningar under 2021, 2022 och 2023 om tillfällig föräldrapenning. Enligt myndighetens kontroll har kvinnan vid dessa tillfällen endera varit på arbetet, varit sjuk för egen del, varit ledig eller haft barnen på plats inom barnomsorgen.– 

Enköpingsbon har förklarat sig med eget slarv och att det ska ha varit dålig kommunikation på arbetsplatsen när det gäller vabbning och sjukfrånvaro. Det har blivit fel, men inte med mening, enligt kvinnan.

Nu har kvinnan åtalats vid Uppsala tingsrätt för bidragsbrott. Kvinnan har betalat tillbaka de felaktiga utbetalningarna. Straffet som föreslås är villkorlig dom och dagsböter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!