År av brister i restaurangkök – nu agerar kommunen

Bristerna anses så stora att kommunen har beslutat att förelägga Saby Jai Thaimat & sushi. Detta efter avvikelser som inte åtgärdats – trots upprepade anmärkningar.
– Det handlar i första hand om rutiner för städning som vi behöver förbättra, säger ägaren Henrik Arro.

Saby Jai har fått föreläggande.

Saby Jai har fått föreläggande.

Foto: Emil Glad

Enköping2025-01-24 05:00

Föreläggandet från Enköpings kommuns miljö- och byggnadsnämnd innebär att restaurangen måste ha vidtagit ett antal åtgärder  inom tre månader, annars riskeras de böter.

Bland avvikelserna påpekas att Saby Jai måste underhålla och städa ytor i lokalen och utrustning i den. Det ska också införas arbetssätt som ser till att slitna skärbrädor byts ut. Dessutom kritiseras hanteringen av slevar och andra redskap, där det påpekas att de återanvänds på ett sätt som inte är förenligt med korrekt livsmedelshantering.

– Det vi håller på med nu är att bygga om så vi får bättre förvaringsutrymmen, hittills har vi lagrat saker på golvet, vilket inte är optimalt när man ska städa, säger ägaren Henrik Arro.

Miljö- och byggnadsnämnden konstaterar i föreläggandet att samtliga avvikelser har uppmärksammats vid upprepade tillfällen.

undefined
Saby Jai har fått föreläggande.

– Jag måste erkänna att jag inte själv arbetar aktivt i restaurangen, så jag kanske har missat en del i kommunikationen. Det är restaurangchefen som i första hand skött kommunikationen med kommunen. Men nu tar vi i alla fall itu med det här, säger Henrik Arro.

Har du inte tagit del av tidigare anmärkningar?

– Jag har sett dem, men fått intrycket att det hade hanterats. Men det är ju ändå mitt ansvar givetvis, så jag har missat det helt enkelt.

I flera år att kontrollerna noterat slitna och smutsiga ytor på flera ställen i lokalen. Nu menar Henrik Arro att nya rutiner för storstädning och underhållskontroller är på plats.

Bland avvikelserna noteras att handtaget till en sushislev legat direkt mot livsmedlet och att det finns risk för att livsmedel förorenas. Det poängteras att avvikelserna kan innebära hälsorisker för konsumenterna. Återkommande avvikelser gör att kommunen bedömer att verksamhetens arbetssätt brister.

– Vi har skickat personalen på livsmedelshygienutbildning under förra året, så att de har grunderna nu i alla fall. Men det finns en del detaljer som man fortfarande behöver putsa på, säger Henrik Arro.

– Det är klart att vi kan alltid bli bättre, så är det ju. Jag ser det som ett tillfälle att förbättra oss, att förbättra våra vanor. Jag har skickat en åtgärdslista till kommunen och de verka vara nöjda med det. Tre månader är absolut inga problem för att uppfylla de här kraven.

Kan kunderna känna sig trygga?

– Vi har ju haft restaurangen i många år utan problem. Vi har inga stora problem med livsmedelshygienen, så jag tror inte kunderna behöver oroa sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!