15 000 kronor i skadestånd för misshandel på nöjesställe

Kvinnan slog en annan kvinna med knytnäven i ansiktet på ett nöjesställe i Enköping.
Nu döms hon för misshandel och ska betala skadestånd på 15 000 kronor till den andra kvinnan.

Enköping2025-02-19 17:00

Handgemänget skedde i baren på en servering i Enköping för cirka ett år sedan. Kvinnan i 30-årsåldern slog den andra kvinnan i ansiktet med knytnäven. Hon förnekar detta, men hon döms av tingsrätten till skyddstillsyn och ska betala skadestånd och ränta för det år som har passerat. Hon ska även 1 000 till brottsofferfonden.

Den slagna kvinnan fick både svullnader och blånader i ansiktet av slaget. Hon har berättat att hon stod i baren och pratade med en man då den andra kvinnan dök upp och slog henne i ansiktet.

Den nu dömda kvinnan är dömd en gång tidigare. I november 2023 dömdes hon för våld mot tjänsteman och försök till våld mot tjänsteman till villkorlig dom med 50 timmars samhällstjänst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!