Tio år senare: Omstridd plan godkänns

Efter tio års planering blir det nu möjligt för boende i Ekudden att bygga till sina hus.
Dessutom får 16 nya hus byggas i området.
Oppositionens protester hjälpte inte.

Anne Nilsson och Annika Häggman bor båda på Ekudden och var på plats i fullmäktigesalen när beslutet om detaljplanen togs. "Det viktigaste var att det inte blev någon bebyggelse på strandängarna", menade de.

Anne Nilsson och Annika Häggman bor båda på Ekudden och var på plats i fullmäktigesalen när beslutet om detaljplanen togs. "Det viktigaste var att det inte blev någon bebyggelse på strandängarna", menade de.

Foto: Anette Östlund

Ekudden2025-02-11 21:22

23 av de 51 ledamöterna i kommunfullmäktige tyckte inte att den nya detaljplanen för Ekudden skulle antas, till största delen på grund av 

den trafikökning som de tillkommande husen beräknas ge.

Men 28 ledamöter röstade för planen och därmed kan det snart sättas punkt i ärendet som tagit tio år att utreda.

Anne Nilsson och Annika Häggman bor båda i Ekudden och har varit med kämpat sedan den allra första dagen, då det först talades om hundratals nya bostäder i området. De var med och startade gruppen "Bevara Haga Ekudden".

– Det viktigaste för oss var att det inte blev någon bebyggelse på strandängarna, så man får säga att gruppen har uppnått det vi ville, säger de.

16 nya hus är en försiktig exploatering, menar de.

– Det är ju heller ingen stor exploatör som ska bygga utan olika privata tomtägare som har möjlighet att stycka av sina tomter. 

Exploateringen av Ekudden började diskuteras 2015 när det började det pratas om att dra ut kommunalt vatten och avlopp till området, som ligger fem kilometer söder om Enköping. Då började också diskussionerna om möjligheten att dels tillåta utbyggnad av de 35 befintliga fastigheterna och dels skapa förutsättningar för nya bostäder i området. 

För att detta skulle bli möjligt satte kommunen igång att ta fram en detaljplan för området. Under åren som gått har diskussionerna om antalet och placeringen av de nya bostäderna varit heta. Ett tag handlade det om ett 50-tal bostäder men dessa reducerades till sist ner till 16 stycken.  

Oppositionen har varit motståndare till de nya husen. Socialdemokraterna och Vänsterpartiet har tittat på Trafikverkets beräkningar för områden som saknar kollektivtrafik och kommit fram till att 16 nya hus kommer att öka trafiken på den tre meter smala grusvägen med 64 bilrörelser per dag.

– Det kommer att bli ohållbart, menade Solweig Sundblad (S) och fick medhåll av Sverker Scheutz (V) som menade att detaljplanen inte är förenlig med kommunens mål om en hållbar utveckling.

Även Sverigedemokraterna har resonerat på samma sätt.

Anne Nilsson och Annika Häggman, som båda sitter i vägsamfälligheten i området, höll med om att trafikmängderna oroar.

– Vägen är redan nu hårt belastad, intygade de.

M, C, KD, MP, L och NE var nöjda med detaljplanen.

Miljöpartiets Kenta Hällbom invände inte mot den befarade trafikökningen.

– Jag är väldigt nöjd över att vi inte gav tillåtelse till bebyggelse på strandängarna. Det här blev top notch, sa han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!