Far och son från Enköping misstänkta för människorov

I lördags häktades fyra personer som är misstänkta för försök till människorov och rån av Västmanlands tingsrätt. Två av de häktade är en far och son från Enköping.

Fyra män häktades i lördags efter att två misstänkta fall av försök till människorov utspelade sig i onsdags.

Fyra män häktades i lördags efter att två misstänkta fall av försök till människorov utspelade sig i onsdags.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott & Straff2021-12-01 17:00

Enligt Vestmanlands Läns Tidning skedde det under onsdagen två misstänkta försök till människorov i Västerås. En man i 20-årsåldern uppgav att han misshandlats av två personer där gärningsmännen även ska ha försökt få in 20-åringen i en bil, dock utan att lyckas.

Senare på kvällen larmades polisen till ett hotell där en man i 30-årsåldern uppgav att han rånats och att två män försökt tvinga in honom i en bil. Kort efter händelserna greps de fyra misstänkta gärningsmännen.

I lördags häktades samtliga personer. En 24-åring från Göteborg och en 22-åring från Halmstad ska ha varit inblandade i den första förseelsen och är skäligen misstänkta för misshandel och olaga hot. 

Vid den andra händelsen ska de två övriga gärningsmännen vara en far och son som är boendes i Enköping. Båda är skäligen misstänkta för rån och olaga hot men det är bara pappan som är misstänkt för försök till människorov. 

Enligt VLT har pappan ett brottsregister som omfattar hela 32 avsnitt. Redan 2002 dömdes han av dåvarande Enköpings tingsrätt till ett års fängelse för bland annat misshandel, olaga hot och narkotikabrott. Senaste domen är från oktober 2013 där han dömdes till böter för narkotikabrott och olaga hot.

Sonen dömdes senast i maj 2018 i Uppsala tingsrätt till åtta månaders fängelse för bland annat narkotikabrott, dopningsbrott och vapenbrott.

Åklagarna i målet har till den 10 december på sig att väcka åtal.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!